Pół MILIONA Ukraińców pobiera 500+. Mimo, że mieszkają na UKRAINIE.

Legalna praca w Polsce jest podwójnie opłacalna dla Ukraińców. Mogą sprowadzać tutaj swoje rodziny i korzystać z 500+. Tyle w teorii. W praktyce 500 tys. Ukraińców pobiera świadczenie 500+, choć ich rodzina mieszka na Ukrainie i w Polsce nigdy nie była. Z kolei łącznie wypłaca się 3,5 mln świadczeń, co oznacza, że niemal 20% środków z programu 500+ trafia … na Ukrainę.

Polacy chętnie korzystają w Niemczech z Kindergelt, Ukraińcy natomiast znaleźli podobny sposób na zasilenie swojego budżetu na Ukrainie pieniędzmi z polski. Nieoficjalnie mówi się, że z 500+ korzysta nie 4,5 tysiąca a 500 tysięcy Ukraińców. Skąd te dane i dlaczego nie są powszechnie dostępne?

”Rząd nie chce przyznawać ile faktycznie wypłaca Ukraińcom z tytułu 500+, z drugiej strony atakowanie tego pomysłu przez opozycję jest bardzo nie na miejscu – prounijna opozycja wyszłaby na uprzedzoną do narodu ukraińskiego. Mówienie o tym się po prostu się nie opłaca” – mówi politolog z UW. 

Oficjalnie Ukraińcy aby otrzymywać świadczenie 500+ muszą pracować w Polsce legalnie, a ponadto warunkiem koniecznym jest aby ich rodzina także mieszkała na terenie RP. Tymczasem sytuacja wygląda nieco inaczej.

„Ukrainiec przyjeżdża do Polski, znajduje legalną pracę i on tutaj rzeczywiście przebywa. Jego rodzina nigdy tutaj nawet nie przyjeżdża, za to są „na papierze” wpisani do np. najmu lokalu. Często to wystarczy aby potwierdzić ich zamieszkanie w Polsce” – tłumaczy jeden z urzędników.

Dziś wsparcie finansowe na wychowanie dzieci otrzymują jedynie cudzoziemcy​, którzy w karcie pobytu posiadają adnotację „dostęp do rynku pracy„ – czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka. 

Jednak w zdecydowanej większości przypadków powyższe zdanie oznacza, że zaledwie jeden rodzic dzieci mieszkających na Ukrainie, których drugi rodzic pracuje u naszych wschodnich sąsiadów, ma prawo do pobierania 500+ na swoje dzieci, choć te w Polsce nawet nigdy mogły nie być.

Kto może korzystać z 500+ w świetle przepisów?

Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom, którzy są  obywatelami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, pod warunkiem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze i jednocześnie nie mają do nich ani ich rodzin zastosowania przepisy ustawodawstwa innego państwa członkowskiego. 

Prawo do pobierania świadczeń wychowawczych dla cudzoziemców, którzy są obywatelami UE, EOG i Szwajcarii, to efekt przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Z kolei obywatele państw trzecich, co do zasady, mogą pobierać 500+ posiadając prawo do pracy na terytorium RP. 

Powyższe stanowi realizację przepisów unijnych dyrektyw:

-Dyrektywy Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państwa trzecich w celu odjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

-Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/98/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie procedury jednego wniosku o jedno zezwolenie dla obywateli państw trzecich na pobyt i pracę na terytorium państwa członkowskiego oraz w sprawie wspólnego zbioru praw dla pracowników z państw trzecich przebywających legalnie w państwie członkowskim

-Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 24 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

Ponadto według Ustawy o Pomocy Państwa w Wychowaniu dzieci, a konkretnie zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt c), d) i e) prawo do świadczeń wychowawczych przysługuje cudzoziemcowi – obywatelowi państwa trzeciego, w sytuacji gdy zamieszkuje on na terytorium RP WRAZ z członkami rodzin. To znaczy, że co do zasady dziecko cudzoziemca, np. Ukraińca, musi przebywać w Polsce aby przysługiwało na nie 500 plus.

 

/Piotr Rzecki 

Komentarze


Zobacz także

Kolejna grupa zaczęła STRAJK!

Młodzieżowy strajk klimatyczny rozpoczął się w całej Polsce. W szesnastu miastach młodzież rozpoczęła manifestacje. Młodzi demonstrują z powodu braku zainteresowania polityków wobec kryzysu klimatycznego. W...

Polacy UCIEKAJĄ!

Według danych statystycznych przedstawionych przez brytyjski urząd statystyczny, liczba Polaków mieszkających na Wyspach spadła o 116 tysięcy względem ostatniego roku. To pierwsze w tym roku,...

Zakonnica POTRĄCIŁA kobietę na pasach i ODJECHAŁA! „Śpieszyłam się do kościoła”

Zeszły poniedziałek, Lublin. Policja zatrzymała zakonnicę, która przejeżdżając na czerwonym świetle potrąciła kobietę na pasach. Sprawczyni zdarzenia zbiegła z miejsca.  Ta informacja wstrząsnęła nie tylko...

KATASTROFA MYŚLIWCA! Spadł obok szkoły! Jest NAGRANIE!

Katastrofa lotnicza myśliwca JH-7, samolot z dużą prędkością wbił się w ziemię! Maszyna rozbiła się nieopodal szkoły. Dwusilnikowy samolot szturmowy nagle przestał reagować na działania...

Katastrofa w RYANAIR! Nie żyje …

Pasażerka samolotu lini Ryanaira zmarła na pokładzie maszyny lecącej z Majorki do Edynburga.  58-letnia pasażerka taniej linii lotniczej zmarła na pokładzie samolotu. Kobieta zajęła miejsce...

Nastolatek WYCHYLIŁ głowę przez okno! Chwilę później ZGINĄŁ! Zdjęcia.

Tragedia w Rotterdamie. 18-latek dla zabawy postanowił wystawić głowę przez okno samochodu. Jego prowadzący samochód kolega nagle skręcił. To, co działo się później było makabryczne....