Pół MILIONA Ukraińców pobiera 500+. Mimo, że mieszkają na UKRAINIE.

Legalna praca w Polsce jest podwójnie opłacalna dla Ukraińców. Mogą sprowadzać tutaj swoje rodziny i korzystać z 500+. Tyle w teorii. W praktyce 500 tys. Ukraińców pobiera świadczenie 500+, choć ich rodzina mieszka na Ukrainie i w Polsce nigdy nie była. Z kolei łącznie wypłaca się 3,5 mln świadczeń, co oznacza, że niemal 20% środków z programu 500+ trafia … na Ukrainę.

Polacy chętnie korzystają w Niemczech z Kindergelt, Ukraińcy natomiast znaleźli podobny sposób na zasilenie swojego budżetu na Ukrainie pieniędzmi z polski. Nieoficjalnie mówi się, że z 500+ korzysta nie 4,5 tysiąca a 500 tysięcy Ukraińców. Skąd te dane i dlaczego nie są powszechnie dostępne?

”Rząd nie chce przyznawać ile faktycznie wypłaca Ukraińcom z tytułu 500+, z drugiej strony atakowanie tego pomysłu przez opozycję jest bardzo nie na miejscu – prounijna opozycja wyszłaby na uprzedzoną do narodu ukraińskiego. Mówienie o tym się po prostu się nie opłaca” – mówi politolog z UW. 

Oficjalnie Ukraińcy aby otrzymywać świadczenie 500+ muszą pracować w Polsce legalnie, a ponadto warunkiem koniecznym jest aby ich rodzina także mieszkała na terenie RP. Tymczasem sytuacja wygląda nieco inaczej.

„Ukrainiec przyjeżdża do Polski, znajduje legalną pracę i on tutaj rzeczywiście przebywa. Jego rodzina nigdy tutaj nawet nie przyjeżdża, za to są „na papierze” wpisani do np. najmu lokalu. Często to wystarczy aby potwierdzić ich zamieszkanie w Polsce” – tłumaczy jeden z urzędników.

Dziś wsparcie finansowe na wychowanie dzieci otrzymują jedynie cudzoziemcy​, którzy w karcie pobytu posiadają adnotację „dostęp do rynku pracy„ – czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka. 

Jednak w zdecydowanej większości przypadków powyższe zdanie oznacza, że zaledwie jeden rodzic dzieci mieszkających na Ukrainie, których drugi rodzic pracuje u naszych wschodnich sąsiadów, ma prawo do pobierania 500+ na swoje dzieci, choć te w Polsce nawet nigdy mogły nie być.

Kto może korzystać z 500+ w świetle przepisów?

Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom, którzy są  obywatelami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, pod warunkiem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze i jednocześnie nie mają do nich ani ich rodzin zastosowania przepisy ustawodawstwa innego państwa członkowskiego. 

Prawo do pobierania świadczeń wychowawczych dla cudzoziemców, którzy są obywatelami UE, EOG i Szwajcarii, to efekt przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Z kolei obywatele państw trzecich, co do zasady, mogą pobierać 500+ posiadając prawo do pracy na terytorium RP. 

Powyższe stanowi realizację przepisów unijnych dyrektyw:

-Dyrektywy Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państwa trzecich w celu odjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

-Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/98/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie procedury jednego wniosku o jedno zezwolenie dla obywateli państw trzecich na pobyt i pracę na terytorium państwa członkowskiego oraz w sprawie wspólnego zbioru praw dla pracowników z państw trzecich przebywających legalnie w państwie członkowskim

-Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 24 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

Ponadto według Ustawy o Pomocy Państwa w Wychowaniu dzieci, a konkretnie zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt c), d) i e) prawo do świadczeń wychowawczych przysługuje cudzoziemcowi – obywatelowi państwa trzeciego, w sytuacji gdy zamieszkuje on na terytorium RP WRAZ z członkami rodzin. To znaczy, że co do zasady dziecko cudzoziemca, np. Ukraińca, musi przebywać w Polsce aby przysługiwało na nie 500 plus.

 

/Piotr Rzecki 

Komentarze


Zobacz także

Wyciekło NAGRANIE z motorówki Piotra Woźniaka Staraka!Widać jak NAGLE…

Nie kończą się poszukiwania miliardera Piotra Woźniaka Staraka. 39-latek poszukiwany jest od niedzieli. Wtedy to pływając nad ranem w towarzystwie 27-letniej kobiety wypadł wraz z...

Ukraińska mafia UPROWADZIŁA Piotra Woźniaka-Staraka?!

Cały kraj żyje poszukiwaniami miliardera Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę rano pływając motorówką z 27-latką, w trakcie manewru wypadł z łódki. Służby wciąż przeczesują jezioro...

Piotr Woźniak Starak NIE ŻYJE?! Jest oficjalny komunikat!

Cała Polska żyje akcją poszukiwawczą na Mazurach, zaginął tam 39-letni mężczyzna - mąż prezenterki TVN Agnieszki Woźniak-Starak. Jej mąż jest pasierbem miliardera i producentem filmowym....

NIE żyje Gwiazda serialu „Ranczo”

To bardzo smutna i wzruszająca wiadomość. Wszyscy fani serialu „Ranczo” są wstrząśnięci. TVP seriale poinformowało oficjalnie o śmierci jednej z najbardziej lubianych postaci serialu. Wszyscy...

BOMBA na koncercie Zenka Martyniuka! MAKABRCZNE wiadomości!

Wszyscy znają Zenka Martyniuka! To dziś najpopularniejsza i najbardziej lubiana w Polsce gwiazda disco polo. Zenek daje mnóstwo koncertów, nie tylko na wielkich festiwalach. Niestety...

PARALIŻ Magdy Gessler! Już wiadomo, co się stało!

Wstrząsające informacje nt. Gwiazdy TVN, prowadzącej popularny program „Kuchenne Rewolucje”! Media donoszą o paraliżu Magdy Gessler - wszyscy są zszokowani. Wiemy dlaczego. Jak się okazało...